| Nombre De La Marca: | BOE |
| Número De Modelo: | TV070WS5-M00 |
| Cuota De Producción: | 10 piezas |
| Precio: | negotiable |
| Condiciones De Pago: | T/T, W, Western Union, MoneyGram |
| Capacidad De Suministro: | 3000 piezas por semana |
The TV070WS5-M00 is a 7.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from BOE Technology Group Co., Ltd., featuring an integral WLED backlight system without backlight driver or touch screen.
| Manufacturer | BOE |
| Model Name | TV070WS5-M00 |
| Display Size | 7.0 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×600, 16:9, WSVGA |
| Pixel Structure | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 154.214(W)×85.92(H) mm |
| Panel Weight | 110g (Max.) |
| Outline Size | 164.86(W)×99.6(H)×3.8(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M, 50% NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Light Source | WLED, 20K hrs, Without Driver |
| Interface | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), 50 pins FPC |
| Input Voltage | 3.3/9.8/18/-7.5V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
Mass production began in Q4 2025. This model is currently in production. Specification data was first input on July 23, 2025.